PROJEKT „CO UŽ UMÍM UVAŘIT“

ZŠsp. IV říjen 2013 – leden 2014

Projekt probíhal v průběhu čtyř měsíců v období od října 2013 do konce ledna 2014. Žáci se během jednotlivých hodin zaměřených na toto téma naučili vyhledávat recepty v kuchařkách i na internetu. Naučili se uvařit či upéct jednoduché pokrmy. Před každou návštěvou kuchyňky se nejprve seznámili s novým receptem, jednotlivými surovinami a s činnostmi, které budou v průběhu práce ve cvičné kuchyňce následovat. Při práci jsme se soustředili na čistotu a pečlivost. Dalším úkolem bylo naučit žáky pracovat podle jednoduchých pokynů. Seznámili se také s pravidly správného stolování a prostírání. A protože k němu bezesporu patří i čisté „utěrky“, pomáhali je paní uklízečce věšet a skládat.

V hodinách psaní si žáci opisovali jednotlivé recepty, které po té doplnili kresleným obrázkem. V rámci pracovního vyučování si vytvořili ze čtvrtky malé kuchařky a také obrázkové mozaiky. Výsledkem byla velmi povedená nástěnka, kde se objevily všechny vytvořené práce, včetně fotografií pořízených v průběhu projektu.

Do práce se zapojovali všichni žáci podle svých možností a schopností. Malá děvčata se učila poznávat jednotlivé druhy potravin podle hmatu, vůně i tvaru. Rozlišovat používané nádobí i kuchyňské spotřebiče.

Celý projekt jsme uzavřeli návštěvou kavárny „Kolíbka“, kde jsme si prohlédli krásný interiér a podívali se, jak to „dělají“ profesionálové. A samozřejmě jsme si dali i nějakou tu „dobrotu“. J

Byla splněna všechna předpokládaná průřezová témata.