Děti učí děti 27.3.2013

Autor: Miroslav Šlechta

Být učitelem není lehké

Dne 27.3.2013 jsme měli v naší škole den "Děti učí děti". Já jsem učil čtyři hodiny. Dvě hodiny jsem učil v ZŠsp IV, třetí hodinu jsem učil v ZŠsp II a čtvrtou hodinu jsem učil v ZŠsp III.  V ZŠsp IV jsem dětem vyprávěl o své škodě 100, přinesl jsem si velký technický průkaz, dva visací zámky a klíče. První hodinu jsem dětem opsal na tabuli technický průkaz a rozdal jim další kopie technického průkazu, kde chyběli tři údaje. Každý žák měl jiné údaje, například: Marcel Kvasnička měl doplnit: Max. rychlost, šířku vozu a barvu vozu. Bohumil Vávra měl doplnit: SPZ, počet míst k sezení a počet míst k stání. Michaela Kmochová měla doplnit: Druh vozidla, šířku vozu a vlastníka vozu. Petře Příhůnkové jsem dal jeden visací zámek s klíčem, ale Petruška je nevidomá, přesněji řečeno je slepá a tak bylo pro ní těžké odemknout zámek. Petruška se zámkem dělala vše možné, například s ním bouchala o lavici. Také se mnou nechtěla spolupracovat. Místo toho říkala: Padají mi kalhoty, umyj si ruce a mám špinavé boty. Druhou hodinu jsem dětem ukazoval fotografie svého auta a řekl jsem jim, co znamená jaký údaj ve velkém technickém průkaze. V ZŠsp II jsem učil jednu hodinu tělocviku. Ale nebyl to žádný med, jediná se mnou cvičila Lucie Fejková. Ještě tam byli dva vozíčkáři: Štěpán Bartoň a David Paclík, ale ti seděli jako šafáři. V ZŠsp III jsem měl hodinu prvouky, tam jsem dětem udělal vyšetření. Text úvodu na začátku hodiny zněl: Děti já vám tady udělám takový vyšetření. Není to nic, co by vás bolelo. Jen vás poslechnu stetoskopem, jako když jdete na kontrolu k doktorovi. Pan doktor vás taky poslechne, ale za půl minuty jste hotový. Vyšetření které vám udělám já bude trvat jednu minutu, protože vám musím spočítat jak vám bije srdce. Po úvodu jsem udělal dětem vyšetření. Každý žák měl jiný pulz: Dominik Dvořák měl 80 tepů za 1minutu, Vít Kölbl měl 81 tepů za 1minutu, Ondřej Fous měl 78 tepů za 1minutu, Aneta Charvátová měla nejen 76 tepů za 1minutu, ale také měla smysl pro legraci, protože říkala tyto věci: Fazole, vejce, prase do lesa a ptáček.